אודות

אנגליזם מיועד לכל מי שרוצה לשפר את רמת האנגלית שלו ולהבין את השפה טוב יותר. מטרת האתר היא לחשוף את הקוראים לאנגלית עכשווית (בעיקר אמריקאית), להראות איך השפה פועלת בהקשרים מציאותיים, ולפתח הבנה נכונה שהיא תנאי הכרחי לשימוש נכון.

העיקרון כאן הוא לימוד בתוך הקשר: לא מילים מנותקות ששוכחים אחרי רגע, לא דקדוק תלוש ומופשט, אלא הבנה של משפטים וקטעים שלמים — תוך התמקדות במרכיב מסוים שיש לו שימושיות רחבה יותר.

כל הקטעים מתורגמים לעברית, אבל התרגום מופיע רק בסוף המאמר כדי שתוכלו קודם לבדוק את ההבנה שלכם.

למה צריך להבין אנגלית כדי להשתמש בה

כדי להשתמש נכון באנגלית, צריך לחשוב באנגלית. כדי לחשוב באנגלית, חייבים קודם כל להבין אותה ברמה גבוהה.

שימוש נכון בכל שפה מבוסס על הפנמת דפוסי שימוש קיימים. אנשים שאנגלית היא שפת האם שלהם מדברים וכותבים בצורה מסוימת, ורק מי שישתמש בשפה באופן הזה יוכל לתקשר באנגלית ברמה דומה.

חוקי דקדוק ומשמעויות של מילים הם לא דבר קבוע, כזה שאפשר ללמוד ופשוט ליישם אותו כמו נוסחה מתמטית. הם משתנים כל הזמן לפי ההקשר, וגם לפי התקופה שבה משתמשים בהם.

האנגלית שתמצאו בספרי/אפליקציות לימוד היא לעתים קרובות ״אנגלית מקוצצת״: כזו שנכתבת במיוחד כדי להדגים עקרונות דקדוק מסוימים, או נערכת מחומרים אמיתיים כדי להקל על הלומדים.

הבעיה היא שאנגלית כזאת לא מכינה אתכם להתמודדות עם השפה שבעולם האמיתי. וגם אם תלמדו אותה ממש טוב, תמיד תישמעו כמו ספר לימוד ולא תהיו ברמה של דובר אמריקאי או בריטי.

ובעיה לא פחות גדולה: החומרים האלה הם בדרך כלל פשוטים ומשעממים, ולכן קל לשכוח וקשה לזכור אותם.

אז מה הדרך היעילה ללמוד? כדי לפתח שימוש נכון בשפה, צריך להיחשף באופן קבוע לאנגלית אמיתית בהקשרים מעניינים, שימושיים ורלוונטיים.

הלומדים חייבים להכיר את השפה כמו שהיא במציאות, בלי הנחות וקיצורי דרך, ולהבין איך היא עובדת. עם הזמן מפנימים בהדרגה את הדרכים הנפוצות להביע רעיונות באנגלית, ונוצר מאגר הולך וגדל של צורות ודגמים שונים שמאפשרים ביטוי עצמי.

ככל שהחשיפה רבה יותר, כך המאגר גדול יותר — ויחד איתו, הדיוק והביטחון בהבנה ובשימוש באנגלית.

מי אתה, אנגליסט?

קוראים לי דן. למדתי ועבדתי בחו"ל באנגלית, וגם לימדתי את השפה לקהל הכי מאותגר ומאתגר שיש: תלמידים יפנים. בהשוואה לקשיים שהם מתמודדים איתם בדרך לאנגלית סבירה, לנו הישראלים אין שום תירוץ לא להצליח.

אשמח לקרוא ולענות על שאלות בתגובות למאמרים, ואפשר ליצור איתי קשר גם בטופס הבא: