קטגוריות
כללי

מרגישים לא בבית: איך להשתמש ב-feel כדי לדבר על מחשבות

אתם מאלה שחושבים או מאלה שמרגישים? רק שתדעו, האמריקאים כבר לא כל כך שמים לב להבדל בין המילים האלה. הוכחה — בקטע הבא (תרגום לעברית מופיע בהמשך):

The U.S. Centers for Disease Control and Prevention "never recommended school closures," Director Robert Redfield told reporters on a conference call prior to the president's event.  "We didn't feel that was really an effective public health strategy that needed to be operationalized." (VOA)

למה מנהל של ארגון רשמי מדבר עם עיתונאים על הרגשות שלו? אז זהו, שהוא לא. כשהמנהל אומר "we didn't feel", הוא מדבר על התרשמות סובייקטיבית, משהו שאפשר לתרגם כ"לא נראה לנו ש…”, או פשוט "לא חשבנו ש…".

באנגלית מדוברת, לפחות בארה"ב, יש בשנים האחרונות נטייה להשתמש בפועל feel במקום ב-think כשרוצים לדבר על פעולת החשיבה. זה חלק מטרנד גדול יותר של ריכוך השפה ושימוש בביטויים פחות מחייבים.

"להרגיש" נשמע פחות רציני מ"לחשוב", ומהסיבה הזאת, אם אתם רציניים, תגידו שאתם חושבים ואל תשתמשו במילים מתחמקות כאלה (שנקראות באנגלית weasel words).

עוד נקודה שחשוב לשים לב אליה בקטע היא השימוש ב-that אחרי feel. עקרונית, הדרך לנסח את המשפט אמורה להיות feel that that was". ה-that הראשון מקביל למילה העברית "ש", ומסמן את תוכן המחשבה. השני מקביל למילה "זה", ומתייחס למשהו שהדובר אמר מוקדם יותר — עניין סגירת בתי הספר.

אבל בעולם האמיתי, רוב האנשים לא אוהבים להשתמש ברצף של שני that בזה אחר זה, ולעתים קרובות מאוד משמיטים את אחד מהם.

במקרים כאלה קל לטעות ולחשוב שבמשפט שבו מופיע תוכן המחשבה או האמירה (אחרי פועל מסוג think, say, feel וכדומה) חסר הנושא. אז רק תזכרו שה-that שנמחק הוא תמיד הראשון, שמתפקד כ"ש". הנושא במקרה הזה הוא ה-that השני, "זה".

והנה תרגום הקטע, כדי שתוכלו לבדוק אם הבנתם הכל נכון:

המרכזים הפדרליים לבקרת מחלות ומניעתן "מעולם לא המליצו על סגירת בתי ספר", אמר המנהל רוברט רדפילד לעיתונאים בשיחת ועידה לפני האירוע שבו השתתף הנשיא. "לא חשבנו שזו אסטרטגיה יעילה באמת לבריאות הציבור, שדורשת יישום בפועל".

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s